• +385 44 676 004
  • info@lipovljani.hr
  • Pon - Pet: 7:30 - 15:30

DAN SJEĆANJA NA SVE ŽRTVE JASENOVAČKOG LOGORA IZ LIPOVLJANA

Polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća kod podignutog spomenika na groblju u Lipovljanima, svetom misom u župnoj crkvi sv. Josipa, te predavanjem o njihovom stradanju u Narodnoj knjižnici i čitaonici, u petak, 18. rujna održan je Dan sjećanja na žrtve jasenovačkog logora iz Lipovljana. Ove godine obilježena je 71. godišnjica njihovog stradanja.

Dan sjećanja na žrtve logora organizirali su članovi Udruge antifašističkih boraca i antifašista općine Lipovljani, a pridružili su im se članovi obitelji stradalih u logoru, članovi udruga nacionalnih manjina Čeha, Slovaka i Ukrajinaca, te u ime Općine Lipovljani i općinskog načelnika, Anka Doležal, predsjednica i Miroslav Horvat, potpredsjednik Općinskog vijeća općine Lipovljani. Iako je pojedinačnog stradanja ili odvođenja u jasenovački logor iz Lipovljana bilo povremeno tijekom II. svjetskog rata, Dan sjećanja organiziran je uz 71. obljetnicu najmasovnijeg odvođenja Lipovljanaca u jasenovački logor, koji se dogodio 19./20. rujna 1944. godine kada je odvedeno gotovo 180 osoba. Prema prikupljenim podacima, od odvedenih, u logoru je stradala 169 osoba, a 10 ih je uspjelo izaći i preživjeti, među njima i Vlado Kastner, koji se je spasio probojem logoraša 22. travnja 1945. godina, nakon čega jasenovački logor više nije postojao.

                Na lipovljanskom groblju obnovljen je spomenik žrtvama jasenovačkog logora, s upisanim imenima svih stradalih. Njima na sjećanje položeno je cvijeće, upaljene su i svijeće. U župnoj crkvi sv. Josipa u Lipovljanima, župnik Tomislav Pavlović, služio je misno slavlje za stradale žrtve iz Lipovljana, ali i za sve žrtve totalitarističkih sustava 20. stoljeća, koje su izgubile živote zbog ideologija različitih politika.

Komemorativno sjećanje na žrtve jasenovačkog logora iz Lipovljana završeno je, u petak, 18. rujna predavanjem prof. Franje Horvata, člana Matice hrvatske, ogranak Novska i koautora knjige ‘Žrtve drugog svjetskog rata i poraća’, u kojoj su popisane i žrtve iz Lipovljana. U svom predavanju govorio je kako nema prijepora oko broja stradalih žrtava jer više autora, koji pišu o odvođenju Lipovljanaca u jasenovački logor 1944. godine, govor o brojci od 176 do 185 otjeranih, a tijekom pisanja knjige utvrdili su da se radi o 181 stradaloj osobi i 10 preživjelih. Tu su i svjedočenja članova obitelji stradalih, koja potvrđuju broj žrtava.

U svojoj knjizi Roman Myz, grkokatolički svećenik, koji je kao dijete tada živio u Lipovljanima, taj događaj opisuje kao: ‘Crne marame Lipovljanske’ jer je 125 udanih žena ostalo udovicama, 291 dijete je ostalo bez oca, a među otjeranima u logor, bilo je 9 učenika i studenata. Žene, majke, sestre i djeca žrtava povezale su tada crne marame u znak žaljenja. Bio je to veliki gubitak i za pripadnike nacionalnih manjina u Lipovljanima. Stradalo je 65 Slovaka, 43 Čeha, 36 Ukrajinaca, te 17 Hrvata i 8 pripadnika drugih nacionalnih manjina.

Za sudjelovanje na Danu sjećanja, u ime UABA općine Lipovljani, svima je zahvalio Željko Pujić, predsjednik udruge.

Damir SMETKO

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pročitajte i ovo

Skip to content