Izaslanstvo općine Lipovljani, koje je vodio Mario Ribar, općinski načelnik, uz Anku Doležal, predsjednicu Općinskog vijeća, Mirjanu Faltis, ravnateljicu Osnovne škole Josipa Kozarca i Ivana Doležala, položilo je vijenac i upalilo je svijeću kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u centru Novske. Prisjećanjem na poginule branitelje započelo je ovogodišnje obilježavanje 21. obljetnice pobjedničke vojne akcije ‘Bljesak’ na području Novske.
Nakon polaganja vijenaca, pomolilo se za poginule hrvatske branitelje, pa je u obližnjoj gradskoj vijećnici održana svečana sjednica posvećena oslobođenju od srpske okupacije čitave zapadne Slavonije.
Na sjednici su, uz pozdravne govore domaćina, Marinka Stojića, predsjednika Gradskog vijeća Novske i Vlade Klasana, gradonačelnika Novske, o akciji ‘Bljesak’ govorili Rudi Stipčić, zapovjednik novljanskog ratnog područja i, vrlo emotivno, Miodrag Demo, saborski zastupnik i predsjednik saborskog Odbora za ratne veterane. Svi su naglasili važnost pobjede Hrvatske vojske 1995. godine u ‘Bljesku’ i njezinog značaja za konačno oslobođenje Hrvatske od okupacije pobunjenih Srba započete još 1991. godine.
Izaslanstvo općine Lipovljani, nakon svečane sjednice, bilo je prisutno i na otvorenju izložbe ‘Novljanske ratne staze’, kojom se nizom fotografija, ali i ratnih predmeta, uglavnom oružja i opreme, podsjetilo na ratne dane na području općine Novska. O izloženim predmetima i fotografijama govorio je Željko Sajko, vlasnik zbirke, a izložbu je priredilo Pučko otvoreno učilište, na čelu s ravnateljicom Valentinom Opić, u izložbenoj galeriji.
U pobjedničkoj akciji ‘Bljesak’ sudjelovali su i branitelji s lipovljanskog područja kao dio 125. brigade Hrvatske vojske. S područja nekadašnje općine Novska poginulo je, tijekom akcije ‘Bljesak’, 7 hrvatskih branitelja, a okupirano novljansko područje, u najvećem dijelu, oslobođeno je već u prvim satima vojne akcije. Ona je trajala dva dana, odnosno nepuna 32 sata, a završena je oslobađanjem Okučana, kao centra pobune u zapadnoj Slavoniji. Uslijedio je povratak prognanika u svoje domove i na svoja imanja, a i dio izbjeglica iz BiH, također je našao novi dom na oslobođenom području zapadne Slavonije.
Damir SMETKO