Velik broj članova Matice slovačke općine Lipovljani okupio se, u nedjelju, 3. srpnja, kod ‘Slovačke etno kuće’ u Lipovljanima kako bi se družili, i kako bi obilježili veliki slovački blagdan Ćirila i Metoda, preporoditelja Slovačke. Tom prigodom, zapjevalo se na slovačkom, a prigodno prisjećanje na povijesni rad slavenske braće Ćirila i Metoda okupljenima je održao Dragutin Pasarić iz Kutine.
Okupljene potomke doseljenih Slovaka u Lipovljane, ali i prisutne goste, na početku druženja pozdravio je Josip Krajči, predsjednik Matice slovačke općine Lipovljani, koji je tom prigodom i sam obukao mušku slovačku narodnu nošnju. Potom su članovi tamburaške i pjevačke grupe domaćeg KUD-a ‘Lipa’ zapjevali jednu slovačku pjesmu, kako bi ugođaj druženja bio još svečaniji.
U dvorištu ispred ‘Slovačke etno kuće’ okupljenima je govorio Ivan Hudec, podsjetivši ih da Matica slovačka u Lipovljanima vrlo uspješno radi već punih 20 godina i da se svi ciljevi postavljeni kod osnivanja udruge ispunjavaju prema očekivanom planu, a neki projekti, poput ‘Slovačke etno kuće’ i više od očekivanog.
Na ulogu poznate solunske braće u promicanju prijevoda Biblije, i drugih vjerskih knjiga na slavenski jezik, u 9. stoljeću u Velikomoravskoj kneževini, posebno na području današnje Slovačke, grada Nitra, ali i šire, govorio je publicist Dragutin Pasarić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Kutini. Iznio je i osobit značaj pisma glagoljice, naznačivši da proučavanje i izobrazba može i danas činiti zanimljiv program svim članovima prijateljskih matica – slovačke i hrvatske.
Uz, od ranije poznate spomenike na glagoljici, uglavnom jadranske Hrvatske, Baščanska ploča, i drugi zapisi, posebno je spomenuo posljednjih desetljeća istraživački zanimljive spomenike iz Slavonije, pronađeni u Brodskom Drenovcu i Lovčiću.
Uz povijesne okolnosti davnih stoljeća, naglasio je Dragutin Pasarić i vrijednosti koje je u djelima slavenskih apostola šezdesetih godina prošlog stoljeća prepoznao i Drugi vatikanski sabor, naročito u bogoslužju na nacionalnom jeziku i na području ekumenizma. U tome je poseban doprinos pape Ivana XXIII i pape Ivan Pavla II., koji je Ćirila i Metoda 1980. godine proglasio i suzaštitnicima Europe.
Članovi Matice slovačke općine Lipovljani već niz godina obilježavaju važan slovački državni praznik u čast Ćirila i Metoda, koji se slavi 5. srpnja. Kako je to radni dan, praznik i priliku za okupljanje i druženje iskoristili su u nedjelju, 3. srpnja. Tada su se prisjetili i programa školovanja djece na slovačkom jeziku, o čemu je govorila i Mirjana Faltis, ravnateljica Osnovne škole, ali i o pozitivnim promjenama u lipovljanskoj Željanskoj ulici, koja je došla s izgradnjom ‘Slovačke etno kuće’, o čemu je govorila Anka Doležal, predsjednica Općinskog vijeća općine Lipovljani.
Nakon prisjećanja na prosvjetitelje Slovačke, okupljeni članovi i gosti nastavili su zajedničko druženje, uz kolače koje su ispekle članice udruge. Ugodno je bilo zajednički boraviti u dvorištu ‘Slovačke etno kuće’, u kojoj se nastavljaju radovi na uređenju, prije svega na obnovi štaglja koji će služiti za razne namjene.
Uz 20. obljetnicu rada, koja se obilježava tijekom čitave godine, članovi Matice slovačke obilježavajući nacionalni i vjerski blagdan prisustvovali su i svetoj misi u župnoj crkvi sv. Josipa u Lipovljanima, u dopodnevnim satima.
Damir SMETKO