Nešto više od 60 starinskih predmeta, iz Slovačke etno kuće u Lipovljanima, do sada je zaštićeno kao kulturno blago Republike Hrvatske. No, starinskih i uporabnih predmeta, 100-tinjak i više godina starih, u Slovačkoj kući, ali i objektima uz nju, ima još, pa se posao popisa i zaštite nastavlja, kako bi se zbirka mogla proširiti.
U četvrtak, 21. travnja, započeli su stručni pregledi i snimanje predmeta, u Slovačkoj etno kući, koji će rezultirati proširenjem zbirke zaštićenih predmeta. U Lipovljanima su boravili predstavnici Ministarstva kulture i medija RH kako bi nastavili evidentirati predmete kulturne baštine, i tako povećati zbirku zaštićenih predmeta.
Mladen Kuhar, voditelj Odjela za etnografsku i nematerijalnu kulturnu baštinu, Uprave za zaštitu kulturne baštine, i Lidija Zrnić, viša stručna savjetnica-konzervatorica, započeli su u objektima uz Slovačku etno kuću popisivati i snimati predmete, koji će biti dio proširenja zaštićene zbirke.
Matica slovačka Lipovljani za ovaj posao angažirala je i vanjske suradnike, Slavicu Moslavac, etnologinju, bivšu ravnateljicu i kustosicu Muzeja Moslavine Kutina, i Peru Čavaru, ovlaštenog konzervatora i restauratora za drvene predmete. Cilj je zaštititi sve zatečene predmete, alate i oruđa iz poljodjelstva i bačvarstva, te iz sakralne skupine predmeta. Oni će biti dio očuvane zbirke slovačke materijalne baštine u Lipovljanima, pod zaštitom Republike Hrvatske.
Josip Krajči, predsjednik Matice slovačke Lipovljani, dočekao je stručni, radni tim Ministarstva kulture i medija RH i cijelo vrijeme bio prisutan kod popisivanja predmeta, koji će biti zaštićeni.
Zajedno su bili i na radom prijemu kod Nikole Horvata, načelnika općine Lipovljani, koji im je zahvalio za dolazak u Lipovljane, ali i pružio potporu u radu, kako bi što više predmeta bilo zaštićeno, i kako bi se sačuvalo sjećanje na specifičnosti koje je svaka nacionalna manjina donijela u Lipovljane, a što ih danas čini multikulturalnom sredinom. Gosti su obišli i Narodnu knjižnicu i čitaonicu, te u pratnji ravnateljice Marite Štelma pogledali i novouređenu Spomen sobu Josipa Kozarca.
Predmete Slovačke etno kuće, koji će biti popisani, ali i cijeli prostor kuće, štaglja i ostalih prostorija, za ovu su prigodu pripremile i uredile vrijedne članice Matice slovačke: Sonja Mokri, Anđelka Štelma i Slađana Krajči. Predmeta je dosta veliki broj, pa će se popisivanje održati u nekoliko navrata.
Damir SMETKO