Česi i Hrvati imaju dugu zajedničku povijest. Prvi Česi u Lipovljnski kraj doselili su za vrijeme vojne krajine u tadašnjoj zajedničkoj Austro-Ugarskoj državi. Prema dostupnim podacima, prva češka obitelj doseljena u Lipovljane bila je obitelj Zumer 1877. godine. Na prijelazu u 20. stoljeće broj Čeha na području Lipovljana doseže kulminaciju i izjednačuje se sa brojem starosjedilaca.
Čehoslovačka beseda u Lipovljanima osnovana je 11. ožujka 1923. godine na inicijativu Marije Toupal u kući–gostinici nje i supruga Norber. Krajem 20. stoljeća s demokratskim promjena udruga je podijeljena na Češku besedu i Maticu slovačku. To su najstarije organizacije nacionalnih manjina u Lipovljanima.
Na to je podsjetio Milan Hovorka, veleposlanik Češke u Zagrebu te je dodao „Sada gradimo zajedničku budućnost u Europi na europskim vrijednostima koje u Lipovljanima zajednički živimo i unaprijeđujemo duže od stoljeća“. To su bili neki od razloga zašto je Češko veleposlanstvo prihvatilo poziv da Češka bude zemlja partner Lipovljanskih susreta 2023. „Zahvalni smo načelniku Općine, Općinskom vijeću i građanima da smo dobili priliku da budemo partner najveće i najznačajnije manifestacije nacionalnih manjina u Hrvatskoj. Veseli smo zbog susreta s pripadnicama svih nacionalnih manjina i susreta Čeških beseda u Lipovljanima.“, naglasio je veleposlanik Češke.
Češko veleposlanstvo u parku je organiziralo Češki paviljon u kojem su posjetiteljima predstavili bogatu češku tradiciju, baštinu i kulturno nasljeđe te su ih ponudili češkim kulinarskim specijalitetima i originalnim češkim pivima Budvar i Bečerovka.
U središnjem programu Lipovljanskih programa uz češke besede nastupili su gosti iz Češke: Dječji folklorni ansambl Kyjovánek i Dječja cimbalska skupina osnovne glazbene škole Kyov. Oduševili su brojnu publiku svojom virtuoznošću, lakoćom te obiljem veselja i pozitivnosti. „Puno im hvala na izvanrednom iskustvu, a također i za to što su nam još jednom pokazali da će zahvaljujući ansamblima kao što je Kyjovánek i naše buduće generacije moći uživati u našoj krasnoj češkoj folklornoj tradiciji.“ zahvalio je Milan Hovorka mladim Česima na izvrsnom nastupu u Lipovljanima.
Pozdravljajući sudionike u raspravi za okruglim stolom na temu: „Iskustva u primjeni Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjiva u RH“ veleposlanik Češke zahvalio je hrvatskoj vladi i vlastima na potpori češkim sunarodnjacima. „Nacionalne manjine najprirodniji su stupovi odnosa između dvije države. Prijateljstvo i suživot nacionalnih manjina u Lipovljanima budućnost su Europe. Zajednica naroda, Europa koja je tolerantna, multikulturalna u kojoj žive narodi koji ne osjećaju razlike među sobom. Zakon o pravima nacionalnih manjina u Hrvatskoj donesen je prije 20 godina. Drago mi je da o njegovoj primjeni raspravljamo ovdje u Lipovljanima, Slavoniji gdje se taj zakon svakodnevno živi, da to nije samo zakon na papiru. U ovim krajevima imamo češke škole, vrtiće, čitaonice i vrlo su aktivna brojna češka kulturna društva. Veseli nas to i drago mi je da svi zajednom možemo doprinijeti unapređenju tog zakona.“, zaključio je češki veleposlanik.
Europa je naš dom i ove godine obilježavamo i 10 godina članstva Hrvatske u Europskoj uniji. Lipovljani su Europa u malom, naglasio je to Češki veleposlanik te je na kraju zahvalio što je Češka bila zemlja partner ovogodišnjih Lipovljanskih susreta te je izrazio nadu da je ovo uvod u obilježavanje 50. godišnjice Lipovljanskih susreta, jer Lipovljani su mjesto susreta naroda, kultura, tradicija, prijatelja, ljudi.