U jubilarnoj, 20. Noći muzeja, značajnoj kulturnoj manifestaciji u Hrvatskoj, i ove je godine sudjelovala Slovačka etno kuća iz Lipovljana. Ona je vlasništvo Matice slovačke Lipovljani, pa iako nije prvotno namijenjena za muzej, već za stalna okupljanja potomaka doseljenih Slovaka u Lipovljane, ipak je prepuna muzejskih predmeta, a njena registrirana i zaštićena zbirka predmeta premašila je brojku od 250 komada.
Osim toga, Slovačka etno kuća, simbolično nam svjedoči o početku i razvoju, odnosno o nastanku multinacionalnosti u Lipovljanima, koja se prati kroz život jedne doseljene obitelji iz Slovačke, s istim ili sličnim uspjesima i problemima, koje su imale i sve druge doseljene obitelji u Lipovljane, i okolna mjesta, unazad 150 godina.
Ovogodišnji moto Noći muzeja bio je: muzeji – vidljivi i nevidljivi, pa su posjetitelji u Slovačkoj etno kući mogli vidjeti stalni postav etnografske zbirke u kući i obnovljenom štaglju, čuti slovačku pjesmu i molitve u slovačkoj obitelji. Domaćin, Josip Krajči, predsjednik Matice slovačke Lipovljani, govorio je posjetiteljima o nevidljivim poslovima oko održavanja i pripremi programa vezanih uz etno kuću i njezine etno zbirke. Osim toga, u suradnji s Foto video klubom Kutina, realiziran je program pod nazivom ”Tehnikom pišemo svjetlosne priče” kroz zabavno gledanje u durbine i svjetlosne kutije.
Ipak, najzanimljiviji dio ”Noći muzeja” u Slovačkoj etno kući, održanoj u petak, 31. siječnja, bio je program pod nazivom Modro pismo, odnosno Modré písmeno. Na poziv Marijane Kapetanović iz Kutine, predsjednice Foto video kluba Kutina, u program ovogodišnje Noći muzeja, uključila se Sanja Mrša Vukman, konceptualna umjetnica iz Šibenika. Ona je u crvenom paketu u Slovačku etno kuću u Lipovljanima poslala Modro pismo.
Crveni paket s Modrim pismom, otvoren je za obiteljskim stolom, a ”plava pisma” su otvarana, prema uputi pošiljateljice, po brojevima. U prvom plavom pismu, što ga je otvorio posjetitelj, Ante Knezović, bila su slova i zlatni dudov, iliti murvin list. U drugom pismu, kojeg je otvorio Franjo Vlahović bila su prirodnom bojom obojani listovi papira.
Potom je poslušana glasovna poruka pošiljateljice Modrog pisma, Sonje Mrša Vukman, u kom pojašnjava poslana pisma, nakon čega su Nevenka Zorić, predsjednica ”Lire” i suradnica Matice slovačke i Robert Ivanec, član Matice slovačke, otvorili slijedeća dva pisma u kom je bio mozaik obojenih stakalca i sjemenska pogača, te sjemenje mediteranskih biljki. U otvaranju pisama pripomogla je i Jozefina Kranjčec, članica Matice, a zadnji omot otvorio je Josip Krajči u kom su bila pisma koja su slana iz pošte Lipovljani još za vrijeme Austro-ugarske monarhije i nakon 1. svjetskog rata. Bilo je to prije 100-tinjak godina, baš kada je, prije jednog stoljeća, pripremana i izvršena gradanja kuće, koja je prije 10-tak godina pretvorena u sadašnju Slovačku etno kuću.
Neobičnom paketu, i već pomalo zaboravljenom otvaranju pisama i pošiljki, obradovali su se svi prisutni, pa su odmah počeli razmišljati i razgovarati, što sa poslanim predmetima i kako će se odužiti pošiljateljici Plavih pisama, Sanji Mrše Vukman, interpretatorici kulturne baštine iz Šibenika.
Svi posjetitelji potom su prigodno, domaćinski počašćeni večerom i pićem. Ali, i dalje se razgovaralo o poslanom Plavom pismu, slale su se glasovne poruke konceptualnoj umjetnici, putem telefona, razgovaralo se o programima Slovačke etno kuće u Lipovljanima i ovogodišnjem programu Matice slovačke Lipovljani.
Noć muzeja, ove godine u Lipovljanima, ponudila je vrlo zanimljiv doživljaj nečeg drugačijeg, sa značajnom dozom tajanstvenosti, ali i tradicijske umjetnosti i željene povezanosti. Tražene su zajedničke točke dodira ”zelene Hrvatske” s ”plavom Hrvatskom” po viđenju i napucima pošiljateljice Modrog pisma. S velikom pozornošću Modro pismo ”čitano” je do kraja. Saznalo se i za očekivanja koja tek treba realizirati.
A da li će ljubičasti, ili možda žuti, paket ponijeti Zeleno pismo iz Lipovljana put mora i plavetnila, u Šibenik, ovisi o nadahnuću ovdašnjih otvarača Modrog pisma za stolom, i oko njega, Slovačke etno kuće u Lipovljanima. Nadajmo se da su, kolektivno, ili bar pojedinačno, probuđeni skriveni umjetnički porivi. Rukavica je bačena u Noći muzeja!
Damir SMETKO