U okviru programa ”Lipovljanskih susreta” od početka manifestacije, održavao se i tzv. Okrugli stol s temama o životu i preprekama s kojima se susreću pripadnici nacionalnih manjina u Hrvatskoj. Ove godine, obzirom na epidemiološke mjere i prijedlog priređivača teme, održana je stručna javna rasprava na temu: ”Zagovarački alati za osnaživanje prava pripadnika nacionalnih manjina”.
Stručnu raspravu vodila je doktorica Antonija Petričušić, s Pravnog fakulteta u Zagrebu, ujedno i članica Savjetodavnog odbora, tijela stručnjaka koji nadgledaju primjenu Okvirne konvencije Vijeća Europe za zaštitu nacionalnih manjina. Članica je i Savjeta za ljudska prava pučke pravobraniteljice. Uz nju, u stručnu raspravu bile su uključene Tatjana Vlašić, zamjenica pučke pravobraniteljice, voditeljica niz domaćih i međunarodnih projekata, te Natalija Havelka, direktorica Centra za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka. Voditeljica ovog dijela programa ”Lipovljanskih susreta 21” bila je Melita Lenička, a u pripremi ovog programa sudjelovala je i Ljiljana Tomić.
Prije početka stručne rasprave, priređivačice teme i sve nazočne predstavnike nacionalnih manjina prisutnih na ovoj javnoj raspravi pozdravio je Nikola Horvat, načelnik Općine Lipovljani i predsjednik Organizacijskog odbora LS-a. Zahvalio je voditeljicama stručne rasprave na pripremi teme i dolasku u Lipovljane, te podršci koju daju ovoj najvažnijoj manifestaciji nacionalnih manjina u Hrvatskoj.
Uvodno izlaganje o zagovaračkim alatima u ostvarivanju prava pripadnika nacionalnih manjina održala je Antonija Petračušić, a sa svojim saznanjima pridružile su joj se Natalija Havelka i Tatjana Vlasić. U javnoj raspravi, sa svojim komentarima, pridružili su se i prisutni pripadnici nacionalnih manjina.
Stručna rasprava ovogodišnjih ”Lipovljanskih susreta” jedini je program koji se je održao u zatvorenom prostoru, u Narodnoj knjižnici i čitaonici Lipovljani. Održan je sa smanjenim brojem sudionika i uz poštivanje svih epidemioloških mjera.
Damir SMETKO