Utorak, 3 prosinca, 2024

Rimokatolička župa Sv.Josipa

Lipovljanska župa zvala se do 1756. godine Župa Kraljeve Velike (veliko-kraljevska župa) kojom su upravljali franjevci provincije Bosne srebrene. Godine 1756. upravu preuzima svjetovni kler te je po dekretu zagrebačkog nadbiskupa Franje Thauzija imenovan vlč. Nikola Stiščak. Godine 1763. sjedište župe premješteno je iz Kraljeve Velike u lipovljansku filijalu. Sadašnja župna crkva svetog Josipa građena je materijalom prenesenim s ruševina utvrde Kraljeva Velika te je završena 1772. godine. Crkva je jednobrodna građevina zaobljenog svetišta i kasnobaroknih stilskih obilježja. Na južnom pročelju uzdiže se zvonik, a istočno uz svetište je sakristija. Unutarnji prostor trijumfalnim lukom podjeljene je na lađu svođenu češkim svodom i svetište svođeno kalotom sa suvodnicima. Uz pročeljni zid sazidan je kor s orguljama, a svodovi su crkve oslikani. Zvonik završava lukovičastom kapom limenog pokrova. Crkva jer vrijedan primjer barokne sakralne arhitekture, a njezina vrijednost upotpunjena je inventarom.

Glavni oltar crkve posvećen je svetom Josipu umirućem i Majci Božjoj, dok je svetom Iliji posvećen pomoćni oltar sa slikama autora Teodora Bergera iz Neutischeima. Crkvene orgulje izgrađene su 1855. godine u radionici Hoferer. Crkvu je zadesio potres 9. studenog 1880. godine. Crkvu je oslikao slikar Marko Antonini 1895. godine. Krajem 19. stoljeća zbog gradnje željezničke postaje u Lipovljanima, na području ispred crkve vrši se iskop zemlje kako bi se nasipala zemlja za cestu. Iz tog razloga nastala je denivelacija između današnjeg ulaza u crkvu i središnjeg mjesnog trga. Ova denivelacija rješena je postavljanjem hrastovih stepenica, a 1902. godine tadašnja Kraljevska državna šumarija podigla je hrastov plot oko cinktora. Župna crkva brigom i skrbi vjernika, ustanovi i tvrtki s područja Župe Lipovljani te Ministarstva kulture RH od 2001. godine do danas imala je više restauracijskih zahvata te su vanjska fasada, krovište i kupola tornja u potpunosti obnovljeni, a nastavljaju se radovi na restauraciji unutarnjeg oslika te oltara svetog Josipa.               

Danas župa svetog Josipa sa sjedištem u Lipovljanima broji 4200 vjernika katolika latinskog obreda razmještenih u Lipovljanima, Krivaju, Piljenicama, Kraljevoj Velikoj, Sigetcu, Staroj Subockoj, Novoj Subockoj i Kozaricama, u kojima se nalaze kapele.

Skip to content