Vjernici župe sv. Josipa u Lipovljanima, u tjedan dana, proslavili su dva vjerska blagdana u Lipovljanima i Kraljevoj Velikoj, čiji pomoćni oltari krase njihove crkve. U župnoj crkvi, u nedjelju, 20. srpnja slavio se blagdan sv. Ilije Proroka, a u subotu, 26. srpnja u Kraljevoj Velikoj, u crkvi sv. Antuna, proslavljen je blagdan sv. Ane i Joakima.
Slavljenje blagdana sv. Ilije, na sadašnjem području župe Lipovljani, slavi se još od ”pamtivijeka”. Dok još Lipovljana i nije bilo, u župi Kraljeva Velika, koja je sada dio župe Lipovljani, bila je drvena crkva, (čak tri puta građena), sv. Ilije, čiji je oltar, prije dva i pol stoljeća, prenesen u novo izgrađenu, sadašnju crkvu sv. Josipa u Lipovljanima. Tako je nastavljen kontinuitet slavljenja blagdan sv. Ilije na ovom području. U knjizi: Vinko Proštenik, Povijest lipovljanske župe, tiskane 2022. godine o slavljenju sv. Ilije, među ostalim, piše: (citat)
Bila je u Kraljevoj Velikoj crkva sv. Ilije koja je služila za župsku i koje je hrastova građa sada (tada) dana selu Lonji. Iz te je ondje sagrađena crkva sv. Duha. Bila je, dakle, crkva sv. Ilije na onom mjestu, gdje se i danas nalazi kapela sv. Antuna u Kraljevoj Velikoj.
Iz ovih vijesti ipak ne znamo sigurno, kad je srušena crkva sv. Ilije. U rujnu god, 1773. već je na njezino mjesto prenesena kapela sv. Antuna (iz utvrde Kraljeva Velika pored Željana). Po svoj prilici ovaj je prijenos izvršen odmah iza rušenja crkve sv. Ilije, pa možemo, ipak, ako i ne posve sigurno, ustvrditi, da je nekadašnja župska crkva sv. Ilije u Kraljevoj Velikoj porušena negdje u prvoj polovici god. 1773.
(…) Karakteristično je spomenuti, da usmena predaja u Kraljevoj Velikoj i Lipovljanima ništa ne zna o crkvi sv. Ilije. Jedina je uspomena na nju, ako se za to u narodnoj predaji i ne zna, oltar sv. Ilije u sadašnjoj župnoj crkvi u Lipovljanima, koji se nalazi na strani epistule. Dok je, naime, crkva sv. Ilije u Kraljevoj Velikoj bila župska, u Lipovljanima je postojala kapela sv. Josipa s grobljem sv. Josipa oko nje. Kad je sagrađena sadašnja župska crkva, glavni joj oltar bude posvećen sv. Josipu. Pobočni su oltari posvećeni istim svecima, kojima su bili posvećeni oltari u najstarijoj crkvi sv. Ilije, koju je vjetar porušio oko god. 1740., i to: na strani epistule sv. Ilija, a na strani evanđelja Bl. Djevici Mariji bez grijeha začetoj. Tako je u današnjoj župnoj crkvi i nesvjesno za nove generacije s velikim pietetom u pobočnim oltarima obnovljena i sačuvana uspomena na najstariju crkvu sv. Ilije u Kraljevoj Velikoj, koja je imala samo dva oltara. Inicijator tog spajanja stare župske crkve sv. Ilije u Kraljevoj Velikoj s novom župskom crkvom sv. Josipa u Lipovljanima bio je po svoj prilici, jer se to izrijekom nigdje ne spominje, tadašnji lipovljanski župnik, a kasniji zagrebački kanonik pa zatim đakovački biskup Antun Mandić. (završen citat)
Misno slavlje na blagdan sv. Ilije predvodio je Marko Gerendaj, mladi svećenik požeške biskupije. Na kraju misnog slavlja upućene su molitvi sv. Iliji, a vjernici su nakon mise mogli izmoliti i osobne pobožnosti.
U Kraljevoj Velikoj, u subotu, 26. srpnja, povodom blagdana sv. Joakima i Ane, misno slavlje vodio je Tomislav Pavlović, župnik lipovljanske župe. Najavio je i obilježavanje Svjetskog dana djedova i baka, uz ovaj blagdan sv. Joakima i Ane. Nakon dužeg vremena, započela je i obnova crkve sv. Antuna u Kraljevoj Velikoj. Do blagdana sv. Ane završeno je unutrašnje uređenje, sanirano je izbijanje vlage, te je unutrašnjost crkve iznova obojana.
Damir SMETKO



















